Izazovi savremene porodice: kako izbalansirati porodični i profesionalni život?

Za roditelje je često veoma teško da pronađu savršenu ravotežu između roditeljstva i karijere, što može dovesti do povišenog stresa i osećaja krivice. U današnje vreme, zbog svih odgovornosti koje nam se nameću, kao i zbog ubrzanog načina života, teže uspevamo da se opustimo, što će vrlo često prvo najmlađi osetiti.

Stres je indikator da bi trebalo da usporimo i primirimo se, ali i to je danas posebno teško uraditi. Roditelji nemaju drugog izbora, nego da rade i odgajaju decu u takvom okruženju. Pored te dve glavne uloge, postoje i brojne druge aktivnosti koje su važne za svaku osobu.

Te druge aktivnosti uključuju socijalizaciju, vreme za odmor, kao i brigu o sebi, pa je postalo premija ugrabiti barem nešto od toga povremeno kada se ukaže prilika. Zbog toga je važno da roditelji pokušaju, uz pomoć institucionalne podrške poput privatnih vrtića, ili uz pomoć svoje porodice i prijatelja da se organizuju tako da ne propuste važne trenutke.

Institucionalna podrška: privatni vrtići

Prvo što padne na pamet kada govorimo o podršci roditeljstvu, jesu svakako privatni vrtići. Deca se na njih navikavaju od kad su veoma mali, kao na mesto gde stiču sekundarnu socijalizaciju i bolje se upoznaju sa životom van primarne porodice.

Privatni vrtići ovde mogu poslužiti kao mesto gde roditelji mogu bez ikakvih briga ostaviti svoju decu na čuvanje. S obzirom na poseban pristup koji imaju privatni vrtići, zasigurno je da će se oni tu zabaviti i naučiti mnoge korisne stvari.

Dakle, u privatnim vrtićima će ona biti zbrinuta svim što im je potrebno, dok će istovremeno imati zabavu i potrebne podsticaje za učenje. Zbog toga privatni vrtići predstavljaju idealno mesto gde je moguće ostaviti decu na određeni broj sati, a ne osećati grižu savesti. 

Takođe, individualizovan pristup koji imaju privatni vrtići, jer zbrinjavaju manje grupe, pokazuje se kao veoma dobar, jer svako dete dobije pažnju koju zaslužuje.

Podrška zajednice

Kada dete dođe, u velikom broju slučajeva mora proći period privikavanja za čitavu porodicu. Život se menja iz korena, a nove obaveze dolaze vrtoglavom brzinom. U tim momentima je jako važna podrška porodice, odnosno zajednice.

Mame i tate, sestre, braće, bake i deke mogu biti od velike pomoći i otkloniti deo stresa svojim savetima i pomoći koju pružaju. Njihova pomoć znači sve u ovim prvim trenucima, a kasnije i kada je potrebno izbalansirati karijeru i privatni život.

Oni su emocionalna i fizička podrška, dok su istovremeno važne figure u detetovom odrastanju. Naše izabrane porodice su naši prijatelji, pa tako i oni predstavljaju veoma važne figure u životu dece i u njihovom odgajanju. 

Upravljanje stresom

Već smo zaključili da tako velike promene u sopstvenom, ali i životu dece, proizvode velike doze stresa, pogotovo kada smo u trci sa vremenom da sve postignemo, a da svi budu zadovoljni. Zbog toga je važno koristiti se različitim metodama organizacije, kako bismo smanjili mogućnost rasta nervoze.

Svako se koristi metodama koje najbolje rade, ali je ponekad potrebno samo napraviti listu stvari koje je potrebno uraditi u toku dana, ili u kalendaru zapisati po datumima.

Takođe, moguće je koristiti i brojne korisne aplikacije, koje su uglavnom detaljnije, ali na taj način imamo preglednije informacije u nekoliko klikova. 

U kalendaru, odnosno u toku dana, treba obavezno izdvojiti vreme potrebno za sopstvene potrebe, pa makar to bilo i samo 15 minuta u toku dana. Kada znamo da imamo tih 15 minuta za sebe, sve je automatski lakše, stoga ne smemo zanemarivati svoje potrebe i svoje mentalno zdravlje.

Emocionalna podrška partnerima

Partneri moraju uvažavati jedno drugo, koliko god stvari postanu teške za podneti. Razumljivo je da će doći do svađe kada su oba partnera zaposlena i zauzeta mnoštvom aktivnosti, dok ih, kada dođu kući čekaju i obaveze oko domaćeg zadatka i pripremanja deteta za sledeći dan.

Kako bi sve teklo kako treba, neophodno je podeliti odgovornosti i zadatke po danima, što je opet deo organizacije, ali i dobre komunikacije. Ona je ključ za svaki problem, pa je važno da partneri porazgovaraju i naprave kompromis kako niko ne bi bio istrošen preko svojih granica.

Važnost odmora 

Kako bi se najbolje održao balans između porodičnog i profesionalnog života, odmor je od ključne važnosti. Odmor nije samo prilika da se oporavimo fizički, već i da raščistimo sve misli i odmorimo mozak. 

Tada je prava prilika za emocionalno i mentalno osveženje, što znamo da je bitno za očuvanje mentalnog zdravlja. Kada su partneri iscrpljeni, ne mogu biti dovoljno raspoloženi za svoju decu, što može negativno uticati na njih.

Kada se, posle odmora, napune baterije, koncentracija će biti bolja, kao i komunikacija i produktivnost. Najvažnije od svega, tokom odmora se provodi kvalitetno vreme sa najmlađima, što će doprineti daljem zbližavanju i jačanju odnosa.