Programi za 3D modeliranje

3d modeliranje i projektovanje

3D modeliranje je metoda projektovanja 3-dimenzionalnih objekata.

Ovaj model je digitalni prikaz objekta u tri dimenzije, bez kojeg 3D štampanje  ne bi bilo moguće. Ovo se često radi pomoću programa za 3D modeliranje , koji se koristi za isecanje 3D datoteke na željenu dimenziju. 

Odabir softvera za 3D modeliranje i projektovanje

3D model se kreira korišćenjem 3D CAD softvera ili 3D skeniranjem, i obično se predstavlja kao dvodimenzionalna slika pomoću 3D vizuelizacije. 

Postoje dva glavna prikaza 3D modela. Čvrsti model definiše zapreminu objekta koji se predstavlja. Čvrsti modeli su korisni za inženjerske simulacije. Model površine predstavlja površinu objekta a površinski modeli su korisni za prenošenje izgleda modela i obično se koriste u video igrama i filmovima.

STL datoteka, najčešća datoteka koja se koristi za 3D štampanje, je površinski model. To je poligonalna mreža definisana vrhovima i normalnim vektorima koji predstavljaju karakteristike površine 3D modela. Zapremina zatvorena vodonepropusnom poligonalnom površinskom mrežom ne sadrži informacije. STL datoteke se mogu izvesti iz gotovo bilo kog softvera za 3D modeliranje i projektovanje.

Možete projektovati model 3D štampača koristeći bilo koji od softvera. Isprobajte MeshMixer ili SketchUp da biste brzo i besplatno započeli 3D modeliranje.  Ako tražite moćniji softver za kreiranje vašeg 3D štampanog modela, trebalo bi da isprobate Solidvorks ili Inventor.

Koji programi postoje za kreiranje 3D modela?

Postoji veliki broj različitih CAD programa kao što su: 3D Builder, 3D Slash, 3D Crafter, Leoploi, ScultGL, LibreCAD, KCAD, K-3D, LeoCAD, Vings 3D, TinkerCAD, BlocksCAD, MeshMixer, OpenSCAD, Blender, FreeCAD, SolveSpace, Sculptris, Meshlab of IeksllCAD DraftSight. 

Koji 3D program odgovara početnicima?

Ako ste početnik, neki od  najlakših a u većini slučaja  besplatnih CAD softvera su: 3D Builder, 3D Slash, TinkerCad, LibreCAD.

Čemu služi 3D modeliranje i projektovanje?

U osnovi, 3D modeliranje se može koristiti bilo gde. Znamo da se široko koristi za filmove, video igre i animacije, ali to nije sve. Od arhitekture preko mašinstva do medicinske industrije – sve ove zahtevne industrije sada prepoznaju pun potencijal 3D modeliranja i iskorištavaju ga na najbolji i najkorisniji način. 

Šta su 3D CAD softverske aplikacije?

3D CAD modeliranje se koristi u raznim industrijama. Iako se uglavnom koriste za detaljnu konstrukciju 3D modela ili 2D crteža, postoje i CAD programi koji su posebno dizajnirani za razvoj modela za animaciju i fotorealistično prikazivanje.  Bilo da se radi o svakodnevnom životu, prirodnim naukama, mašinstvu, modi ili medicini – sve industrije su prepoznale visoki potencijal 3D modeliranja i optimalno ga koriste. 3D modeliranje može biti korisno na mnogo načina: bilo za renderovanje, simulaciju ili proizvodnju.

Koji je najbolji 3D CAD softver?

Ukoliko ste u dilemi oko izbora najboljeg 3D CAD softvera za 3D modelovanje i projektovanje,   sledeća klasifikacija softvera vam može biti od koristi.

3D CAD softver za animaciju (video igrice i filmovi): Blender , Sculptris , ZBrush ,3DS MAKS  

3D CAD softver za industrijski dizajn (koncept i dizajn proizvoda): Rhinoceros , Alias 

3D CAD softver za 3D štampanje (STL obrada): MeshMixer , MeshLab 

Ako tražite softver koji je najpogodniji za razvoj modela za 3D štampanje, preporučujemo softver za CAD modeliranje za mašinski ili industrijski dizajn.